Poslední věta_favicon

Údržba webu

Právě probíhá údržba webu. Prosím vratte se později.

Jsme k dispozici
Nevíte si s něčím rady? Napište nám do chatu nebo rovnou volejte:

Žijete v jedné domácnosti a nejste svoji? Pravděpodobně nebudete dědit.

Sdílet článek:
Počet zobrazení:
371

Známý mýtus praví, že osoby spolu žijící v jedné domácnosti navzájem dědí. Ale je tomu opravdu tak?

V případě, že jste si nesepsali závěť nebo jiné pořízení pro případ smrti, uplatní se dle českého práva tzv. dědické třídy. Těchto tříd známe pět, přičemž pro účely tohoto článku jsou důležité první tři třídy, které znějí následovně:

  1. První dědická třída: Tady dědí manžel nebo manželka a děti zemřelého. Pokud některé z dětí nedědí, jeho podíl přejde na jeho potomky, tedy vnoučata, případně pravnoučata zůstavitele.
  2. Druhá dědická třída: Když potomci zůstavitele nedědí, pozůstalost se rozdělí mezi manžela a rodiče zůstavitele rovným dílem, přičemž manžel vždy dostane minimálně polovinu pozůstalosti. Do dědění se započítává také ten, kdo žil se zesnulým ve společné domácnosti alespoň jeden rok před jeho smrtí a staral se o domácnost, nebo byl na zůstaviteli finančně závislý – budeme ho nazývat „blízký spolubydlící“.
  3. Třetí dědická třída: Sem patří sourozenci zemřelého a osoby, které s ním žily aspoň jeden rok ve společné domácnosti, tedy opět tzv. „blízký spolubydlící“.

Podíváme-li se tedy detailněji na výše uvedenou posloupnost, bude blízký spolubydlící dědit až v druhé, respektive třetí třídě, a to pouze částečně. Takový blízký spolubydlící bude totiž vždycky posunout až za děti, manžela/ku nebo rodiče zůstavitele. Ze zkušenosti současně víme, že na blízkého spolubydlícího se málokdy dostane.  

A jaké jsou praktické rady?

  1. Dohodněte se předem: Pokud žijete s partnerem, ale nejste manželé, je dobré se domluvit na tom, co se stane s majetkem, pokud jeden z vás zemře. Můžete sepsat závěť, kde jasně uvedete, jak si přejete svůj majetek rozdělit.
  2. Sepsání závěti: Závěť je nejjednodušší způsob, jak zajistit, aby váš majetek připadl těm, které si přejete. Bez závěti se totiž dědí podle zákona.
  3. Právní pomoc: Pokud si nejste jistí, jak postupovat, nebo máte složitější rodinné vztahy, je dobré se poradit s právníkem, který vám může vše vysvětlit. Můžete se obrátit i na našeho spolupracujícího advokáta Davida Němečka, e-mail: zavet@nemecek.legal nebo +420 605 076 211.
Sdílet článek:

Doporučené články

Můj byt, tvoje auto! - Já auto nechci, chci byt.

Přijde vám to povědomé? Ne? Ale do takové situace se…

Jak správně se svědky podepsat závěť

Sepsání závěti je důležitým krokem k zajištění, že váš majetek…
,

Jak na závěť moderně v roce 2024

Vytvoření závěti online je moderní, pohodlný a zákonně platný způsob,…

Máte komplikovanou vlastnickou strukturu? Obraťte se na advokáta

Obraťte se na advokáta Jsme si vědomi toho, že existují…

Co se stane, když nemáte závěť?

Co se stane, když nemáte závěť? Pokud si nepořídíte závěť…

Vytvořte si svou závěť bezpečně a z pohodlí domova.

Potřebujete více informací? Koukněte na náš blog.

Vytvořit závěť
1990,- Kč
s možností doživotních úprav

Zanechte nám e-mail, ozveme se!

Nepotřebujete závěť hned, ale nechcete na ni zapomenout? Nebo jen chcete dostávat praktické rady?

chevron-down